Péče

 

Tosa má  krátkou  srst,  která  nevyžaduje  žádnou  zvláštní péči. Srst stačí pravidelně  jednou  týdně vykartáčovat. Samozřejmostí musí být  také péče o  uši,  protože  překlopené  ucho má  větší  tendenci  se zanášet,  pravidelně  zkontrolujeme také oči, a pohybuje-li se pes především  po  měkkém  podkladu , může  být  třeba občas  přistřihnout  drápy. Tosa  je velký pes,  a  proto ji  musíme od  útlého věku přivykat  tomu,  že se s  ní manipuluje.  Za  trpělivost  i u nepříjemných úkonů  jí  důkladně  pochválíme a odměníme a pak nebudeme mít problémy ani  při  návštěvě zvěrolékaře. Tosa inu  potřebuje  přiměřený  pohyb.  Volný  pohyb  jí  nemůže  nikdy  nahradit  ani  sebevětší zahrada, protože  zahradu  pes prozkoumá během několika  dní a pak  už mu  žádné  nové  podněty  nepřináší.  Proto tose  poskytneme několik kratších a alespoň jednu  vydatnější procházku denně, kterou směřujeme na různá místa. Nevyhýbáme se kontaktům s lidmi ani s jinými psy, ale  samozřejmě netrpíme žádné  snahy dominovat ostatním  psům a vždy  vyžadujeme  přiměřenou  spolehlivou  poslušnost a podřízenost.

 

                 Výběr štěněte

 

Tosa patří i u nás  mezi  ty  vzácnější  plemena, počet  zápisů tos v  České republice za rok dosud  nikdy nepřekročil stovku a většinou se pohybuje jen kolem padesátky. Znamená to, že je jen několik vrhů ročně, a rozhodneme-li se pro tosu, musíme se připravit třeba na cestu přes celou  republiku. Přesto  je rozumné  zamyslet  se při  koupi  štěněte  i nad dalšími  aspekty a s koupí štěněte raději nepospíchat. Pro výběr štěněte  jakéhokoliv  plemene platí  určité základní  zásady. Štěně si  vybíráme  zásadně v  místě,  kde  bylo  odchováno.  Nabídky chovatelů, že  nám štěně  vyberou a  přivezou, bychom  měli  rozhodně  odmítnout  a zamyslet se i nad chovatelem. Při výběru štěněte se dobře soustředíme nejen na vyhlédnuté štěně, ale na celý vrh, matku a eventuálně  ostatní  psy. Máme-li  pochybnosti o  zdravotním stavu  některého ze  zvířat  nebo dokonce   některého  štěněte,  nebojíme  se zeptat  a dobře  vážíme,  jaké informace  nám  chovatel  poskytnul.  Štěňata ve  vrhu  by měla  být  čilá,  veselá,  přátelská,  zvídavá,  důvěřivá  a otevřená.  Výběru štěněte  věnujeme  dostatek času. Zvolené štěně by mělo mít  jasný a  čilý pohled, kladný  vztah  k  lidem, čistou  srst  zvláště  v okolí  očí, čenichu,  pohlavních orgánů  a konečníku,  mělo by být dobře  živené, ale  nepřekrmené, pohyblivé a veselé. Při  výběru  štěněte se důkladně  vyptáme, co štěně dosud  dostávalo do misky,  kdy bylo  naposledy  odčerveno a  očkováno. Dobří  chovatelé,  kterým  na  jejich  štěňatech  záleží,  nás  pro první  dny  vybaví krmivem, na které je štěně zvyklé, oblíbenou hračkou štěněte, starým svetrem nebo kusem přikrývky, na které štěňata  líhala, aby si štěně  do svého  nového  domova  odnášelo  známý  pach  z domova  a  nové prostředí  pro  něj  nebylo  tak stresující.  Při  výběru  štěněte  je velmi  důležitý výběr chovatele a  prostředí, ze kterého štěně  pochází. U chovatele  se formuje  budoucí vztah psa k lidem a štěně získává ty nejzákladnější předpoklady pro zdárný fyzický i psychický vývoj. Při návštěvě chovatele je proto třeba mít oči otevřené. První otázkou, kterou si položíme, by mělo být:  chtěl bych já sám být štěnětem u takového chovatele?

Odpovíme-li si  na  tuto otázku  jednoznačně  kladně, je  nejdůležitější  rozhodnutí  při výběru za  námi a  můžeme se  zaměřit  na  jiné věci. Při  výběru  štěněte je rozumné zvážit, jaké máme se  štěnětem ambice.  Má  to  být rodinný  společník, chceme  jezdit  na  výstavy  nebo dokonce pomýšlíme na chov?  Hledáme-li rodinného partnera a  nepředpokládáme,  že bychom se věnovali  výstavám či  chovu, hledáme štěně z  rodinného odchovu.  V takovém prostředí je  štěně  téměř nepřetržitě  ve  styku  s člověkem a dětmi, dostává řadu  nejrůznějších podnětů hned  od útlého věku a  přivyká soužití s člověkem.  Takové štěně  si  nese  do života přátelský vztah  k lidem  a díky  podnětům je zvyklé správně a  přiměřeně  reagovat na  běžné situace.  To jsou pro  život ty nejlepší předpoklady,  a proto se na štěně  z  rodinného odchovu rozhodně vyplatí i  počkat. Chceme  se předvést se svým psem na výstavách?  Pak bychom se  měli  podrobněji  zabývat  nejen přímými předky štěněte, ale také sourozenci těchto předků a sourozenci ze starších vrhů po stejných rodičích.